A square having side length 0.5m is made of thin metallic wire is lying in xy-plane and it is carrying a current 5A. In that region a magnetic field of induction B→=2i^+j^μT exists. Then the magnitude of work to be done by an external agent in rotating the square ring through an angle of 90o about edge BC is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.2 μJ
b
2.5 μJ
c
5 μJ
d
7.5 μJ
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Initial magnetic dipole moment of the square, M1→=5 x 0.52 k^ A-m2Final magnetic moment, M2→=5 x 0.52 i^ A-m2∴Ui=Initial potential energy =-M1→.B→=0and Uf=Final potential energy =-M2→.B→=-2 x 1.25μJ=-2.5 μJ∴W=Uf-Ui=2.5μJ