A square loop ABCD of side length 2m is placed mean a very long straight conductor PQ carrying a current of 10 A as shown in figure. The square loop is carrying a current of 10 A and the conductor PQ lies in the plane of the loop ABCD. Then the magnetic force exerted by the square loop on the straight conductor is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Force experienced by the square loop =FAB−FCD=i.a.μ0i2πa−i.a.μ0i2π.2a=μ0i24π=10−7×(10)2N=10−5NBy Newton's third law of motion, force exerted by the square loop on PQ=10−5N