A square loop of side 4 cm is lying on a horizontal table. A uniform magnetic field of 0.5 T is directed towards at an angle of 60o to the vertical as shown in fig. If the field increases from zero to its finalvalue in 0.2 s, the e.m.f. induced in the loop will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 mV
b
4 mV
c
6 mV
d
8 mV
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Charge in magnetic flux = A B cos θdΦ=4×10−22×0⋅5×cos60∘ or dΦ=0⋅4×10−3Wb Now e=dΦdt=0⋅4×10−30⋅2=2×10−3V= 2mV.
A square loop of side 4 cm is lying on a horizontal table. A uniform magnetic field of 0.5 T is directed towards at an angle of 60o to the vertical as shown in fig. If the field increases from zero to its finalvalue in 0.2 s, the e.m.f. induced in the loop will be