A square metal loop of side 10 cm and resistance 1Ω is moved with a constant velocity partly inside a uniform magnetic field of 4Wbm−2, directed into the paper, as shown in the figure. The loop is connected to a network of five resistors each of value 3Ω. If a steady current of 1 mA flows in the loop, then the speed (in cms−1 ) of the loop is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 1.00.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
ε=Bℓv=4×10−1×v=0.4v∴I=εR=10−3⇒0.4v4=10−3 [Since effective resistance R of bridge is R=6×66+6=3Ω so total resistance =1+3=4Ω]⇒v=1cms−1