A square metallic wire loop of side 0.1 m and resistance of 1Ω is moved with a constant velocity in a magnetic field of 2 Wb/m2 as shown in figure. The magnetic field B→ is perpendicular to the plane of the loop. This loop is connected to a network of resistances. What should be the velocity of loop so as to have a steady current of 1 mA in loop?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1 cm/s
b
2 cm/s
c
3 cm/s
d
4 cm/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Equivalent resistance of the given Wheatstone bridge circuit (balanced) is 3Ω. So total resistance in circuit is R=3+1=4Ω. The emf induced in the loop, e = Bvl. So, induced current i =eR=BvlR⇒ 10-3=2×v×10-14⇒v=2 cm/s