A square plate of 0.1 m side moves parallel to a second plate with a velocity of 0.1 m /s, both plates being immersed in water. If the viscous force is 0.002 N and the coefficient of viscosity is 0.01 poise, distance between the plates in m is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.1 m
b
0.05 m
c
0.005 m
d
0.0005 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
A=(0.1)2=0.01m2η=0.01 Poise =0.001 decapoise (M.K.S. unit),dv=0.1ms−1 and F=0.002NF=ηAdvdx∴ Δx=ηAΔvF=0.001×0.01×0.10.002=0.0005 m
A square plate of 0.1 m side moves parallel to a second plate with a velocity of 0.1 m /s, both plates being immersed in water. If the viscous force is 0.002 N and the coefficient of viscosity is 0.01 poise, distance between the plates in m is