Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A square wire loop with side L = 1 .0 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field as shown in figure. The resistance of the loop is 35 Ω and the loop contains an ideal battery with emf ε = 6.0 V. If the magnitude of the field varies with time according to B = 5.0 - 2.0t, with B in tesla and t in seconds, what is current (in A) around the loop?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 0.20.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let magnetic field at any time be B. Let upward direction of area vector as positive, the magnetic flux associated with the circuit isΦB=BL22 and the induced emf is εi=−dΦBdt=−L22dBdt.  As, B=5.0−2.0t, hence, dBdt=−2.0T/s It means the induced emf εi=−(1.0)22(−2.0)=1.0V. As εi is positive, so the induced emf is  in the same direction as the emf of the battery. The total emf isεtotal =ε+εi=6.0V+1.0V=7.0VThe current is in the sense of the total emf (countercloclcvise).The magnitude of the current in the loopi=εtotal R=7.035.0=0.2A
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A square wire loop with side L = 1 .0 m sides is perpendicular to a uniform magnetic field, with half the area of the loop in the field as shown in figure. The resistance of the loop is 35 Ω and the loop contains an ideal battery with emf ε = 6.0 V. If the magnitude of the field varies with time according to B = 5.0 - 2.0t, with B in tesla and t in seconds, what is current (in A) around the loop?