A staircase contains three steps each 10 cm high and 20 cm wide. What should be the minimum horizontal velocity of the ball rolling off the uppermost plane so as to hit directly the lowest plane? (in ms-1)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 2.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
At minimum velocity, it will move just touching point E reaching the ground. A is the origin of reference coordinate.If u is the minimum speed,x=40,y=20,θ=0∘y=tanθ−gx2sec2θ2u2where g = 10 ms-2 = 1000 cm s-2−20=−8000002u2u=200cms−1=2ms−1II method:R=u2hg 0.4=u20.210 u=2m/s