A star initially has 3×1020 deuterons. It produces energy via the process 1H2+1H2→1H3+p and 1H2+1H3→2He4+n . Find the total energy released during the deuteron supply of star is exhausted (mass of 2He4=4.001amu, 1H1=1.007amu, 1H2=2.014amu, 0n1=1.008amu )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.1×108J
b
3.8×108J
c
2.8×108J
d
1.8×108J
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
1H2+1H2→1H3+pplus 1H2+1H3→2He4+ngives31H2→2He4+n+pMass defect =ΔM=mass of 2He4+n+P−mass 31H2 ⇒ΔM=4.001+1.008+1.007−32.014⇒ΔM=−0.026 amu∴Energy released =ΔE=ΔM931MeV=0.026×931×106×1.6×10−19J =3.87×10−12J No. of reactions =N3=3×10203=1020∴Total energy released =E=N3ΔE=3.87×10−12×1020=3.87×108J