Statement I: A small body of mass 0.1 kg is undergoing SHM of amplitude 1.0 m and period 0.2 s. The maximum value of the force acting on it is 98.7 N.Statement II: Maximum force acting on it is given by F = mω2r.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
If both statement I and statement II are true and statement II is the correct explanation of statement I.
b
If both statement I and statement II are true but statement II is not the correct explanation of statement I.
c
If statement I is true but statement II is false
d
If both statement I and statement II are false
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The maximum force is given byF = mω2r = m×(2πT)2×r = 0.1(2π0.2)×1.0 = 0.1×(10π)2 = 98.7 N