A stationary body of mass 3 kg explodes into three equal pieces. Two of the pieces fly off at right angles to each other, one with a velocity 2i^ m/s and the other with a velocity 3j^ m/s. If the explosion takes place in 10-5 sec, the average force acting on the third piece in newton is:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(2i^+3j^)×10−5
b
−(2i^+3j^)×105
c
(3j^−2i^)×105
d
(2i^−3j^)×10−5
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Mass of each piece (m) = 1 kg. Initial momentum = 0. Final momentum =p1+p2+p3. From the principle of conservation of momentum, we have p1+p2+p3=0or p3=−p1+p2=−mv1+mv2=−mv1+v2=−1kg×(2i^+3j^) ms−1 =−(2i^+3j^) kgms−1ForceF=p3t=−( 2i^+3j^ ) kgms−110−5 s=−(2i^+3j^)×105 newton