Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A stationary object at 4° C and weighting 3.5 kg falls from a height 2000 metres on snow mountain at 0° C. If the temperature of the object at the strike is 0°  C (g=10 m s-2), then amount of ice melted is:(Latent heat of fusion of ice=3.5×105J/kg)

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

20 grams

b

100 grams

c

200 grams

d

2000 grams

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

From Joules law: W=JQ⇒mobject gh = mice melted L   Initially body has potental energyi.e work is stored in the form of potentential energy& during conversion of state, Q=mL  Here m is mass g is acceleration due to gravity =10 m s-2h is height of fall =2000mL is latent heat of fusio of ice=3.5x105Jkg-1   substitute above values, (3.5)(10)(2000)=mice(3.5x105)mice=(3.5)(10)(2000)3.5x105kg ⇒mice=(3.5)(10)(2000)3.5x105x1000 g ⇒mice=200 g= mass of ice that melted
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring