A stationary observer receives sound from two identical tuning forks, one of which approaches and the other one recedes with the same speed (much less than the speed of sound). The observer hears 2 beats/sec. The oscillation frequency of each tuning fork is f0 = 1400Hz and the velocity of sound in air is 350 m/s. The speed of each tuning fork is close to:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
14m/s
b
1m/s
c
18m/s
d
12m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Beat=Apparent frequency due to source 1 − Apparent frequency due to source 2⇒Beat = f0CC−V−f0CC+V=2 here C=speed of sound⇒f0C2VC2−V2=2Since, V<