A stationary source S produces sound of frequency 500 Hz which is heard by stationary observer. Now a Large reflector is placed behind the source which moves with a speed of 1 m/s towards the source. The number of beats heard per second by the observer will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1
b
2
c
3
d
4
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The apparent frequency is given byn′=nvv−2vs=500×330330−2×1 =503Hz No of heats =503−500=3