A stationary surface emits sound of frequency f0=492 Hz. The sound is reflected by a large car approaching the source with a speed of 2 ms−1 . The reflected signal is received by the source and superposed with the original. What will be the beat frequency of the resulting signal in Hz? (Given that the speed of sound in air is 330 ms−1 and the car reflects the sound at the frequency it has received).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
frequency of sound received by car is f1=V+2V492 here V=330ms−1 Reflected sound from the car will have a frequency f2=VV−2f1 =VV−2V+2V492 =V+2V−2492 Beat frequency =f1−f here f=492Hz=V+2V−2492−492=V+2−V−2492V−2=4×492328=6