Steam at 100 0C is passed into 22 g of water at 20 0C. The mass of water that will be present when the water acquires a temperature of 90 0C (Latent heat of steam is 540 cal g−1 ) is :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
24.8 gm
b
24 gm
c
36.6 gm
d
30 gm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Heat loss = Heat gainmLV+mSW(100−90)=22Sw(90−20) m[540+10]=22×1×70m=22×70550=2.8gmMass o water = 22 + 2.8 = 24.8 gm