Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

Steam at 100°C  is passed into 20 g of water at 10°C. When water acquires a temperature of 80°C, the mass of water present will be [Take specific heat of water = 1 cal g-1oC and latent heat of steam = 540 cal g-1 ]

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

24 g

b

31.5 g

c

42.5 g

d

22.5 g

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Here,  Specific heat of water, sw=1 cal g−1∘C−1 Latent heat of steam, Ls=540 cal g−1 Heat lost by mg of steam at 100∘C to change into water  at 80∘C is Q1=mLs+mswΔTw=m×540+m×1×(100−80)=540m+20m=560m Heat gained by 20g of water to change its temperature  from 10∘C to 80∘C is Q2=mwswΔTw=20×1×(80−10)=1400 According to principle of calorimetry  Q1=Q2∴ 560m=1400 or  m=2.5gTotal mass of water present =(20+m)g=(20+2.5)g=22.5g
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring