Steam is passed into 54 g of water at 30°C till the temperature of the mixture becomes 90°C. If the latent heat of steam is 536 cal/g, the mass of the mixture will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
80 g
b
60 g
c
50 g
d
24 g
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let mass of steam be m thenm×536+m×1×(100-90)=54×1×(90-30) ⇒ m=5.93 g≈6 g Total mass of mixture =54+6=60 g.