A steel ball is dropped on a hard surface from a height of 1 m and rebounds to a height of 64 cm. The maximum height attained by the ball after nth bounce is (in m)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
(0.64)2n
b
(0.8)2n
c
(0.5)2n
d
(0.8)n
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
hn= (e2n)hiGiven thatfinal height rise h2=64cm,initial height of ball h1=100cm,number of collisions n=1 h2= (e2)h1 (64 cm) = (e2)(100cm) ∴ e = 0.8 Substituting in Eq.(i) we have hn= (0.8)2n(1m)hn=(0.8)2n