A steel ball of radius 2 cm is at rest on a frictionless surface. Another ball of radius 4 cm moving at a velocity of 81 cm/sec collides elastically with first ball. After collision the smaller ball moves with speed of (cm/s)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 144.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Ratio in radius of steel balls = 1/2So, ratio in their masses =18 [As M∝V∝r3]Let m1=8m and m2=mv2=2m1u1m1+m2=2×8m×818m+m=144 cm/s