A steel ball of radius 2 mm of relative density 8 .2 is falling through a liquid of relative density 1.9. Its terminal velocity is 0.7 m/s. What is the viscosity of the liquid if acceleration due to gravity is 10 m/s2 ?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8 x 1O-2 PI
b
8 PI
c
8 x 10 -2 P
d
8 P
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
η=29(ρ−σ)r2vg Hero ρ=8⋅2×103kg/m3 σ=1⋅9×103kg/m3,r=2mm and V=0⋅7m/s ∴ η=8×10−2PI
A steel ball of radius 2 mm of relative density 8 .2 is falling through a liquid of relative density 1.9. Its terminal velocity is 0.7 m/s. What is the viscosity of the liquid if acceleration due to gravity is 10 m/s2 ?