A steel ball is released from a height of 27 m onto a fixed horizontal steel plate. On bouncing the ball rises to a height of 3 m. Then co-efficient of restitution is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1/6
b
1/5
c
1/4
d
1/3
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Just before impact, u=2gHJust after impact, vertically upward velocity V=2gh∴ C=Vu=hH=327=13