A steel block having an internal cavity weighs 234 g in air and 197 g in water. If the density of steel is 7.8 g cm-3, then the volume of the cavity is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 cm3
b
7 cm3
c
9 cm3
d
11 cm3
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Weight of water displaced by steel block= Loss of weight of block in water= (234 - 197)gf = 37 gfVolume of water dispalced = 37 cm3This is the volume of the block with cavity.Volume of block without cavity = 2247.8 cm3 = 30 cm3Volume of cavity = (37-30) cm3 = 7 cm3
A steel block having an internal cavity weighs 234 g in air and 197 g in water. If the density of steel is 7.8 g cm-3, then the volume of the cavity is