A steel sphere A is at rest on a frictionless horizontal surface. Another identical sphere B moving with velocity 2m/s collides head on with A. If coefficient of restitution e = 0.5, fraction of kinetic energy of B lost in the process is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
15/16
b
3/4
c
1/8
d
1/4
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Conserving momentum: mv= mv1+mv2 where v1 is the final velocity of B while v2 is the final velocity of Av2-v1= v2Putting above value in first equation, we getv2=3v1v1=v4 v2=3v4 Change in kinetic energy of B = 1532mv2Thus fraction of KE lost= 1516
A steel sphere A is at rest on a frictionless horizontal surface. Another identical sphere B moving with velocity 2m/s collides head on with A. If coefficient of restitution e = 0.5, fraction of kinetic energy of B lost in the process is