A steel tape I m long is correctly calibrated for a temperature of 27.0°C. The length of a steel rod measured by this tape is found to be 63.0 cm on a hot day when the temperature is 45°C. Coefficient of linear expansion of steel = 1.20 x 10-5/K. What is the actual length of the steel rod on that day?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
63.0136 cm
b
63.2134 cm
c
63.1526 cm
d
63.3136 cm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The steel tape gives correct reading only at the temperature 27°C at which it has been calibrated. At any other temperature 45°C the scale will expand and give less reading than the true value.Hence length of the steel rod at 27°C, i.e., L = 63 cmLet ∆L be the increase in the length of the steel tape when temperature rises from 27°C to 45°C, i.e.,∆T = 45°C-27°C =18°C = 18KClearly, ∆L = α L∆T= (1.20 x 10-5/K) x (63 cm) x l8 K = 0.0136 cmActual length of the rod at 45°C = 63 cm + 0.0136 cm = 63.0136 cm