A steel wire of length 2 m and 1.2×10−7m2 in cross-sectional area is stretched by a force of 36 N. Calculate the work done in ×10−2J stretching the wire Y=1.8×1011N/m2.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.0.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The stress in steel wire σ=FA=361.2×10−7=3×108N/m2As Young's modulus of elasticity, Y= Stress Strain Strain = stress Y=3×1081.8×1011=53×10−3Workdone =12( stress )( strain ) volume =12×3×108×53×10−32×1.2×10−7=6×10−2 Joule.
A steel wire of length 2 m and 1.2×10−7m2 in cross-sectional area is stretched by a force of 36 N. Calculate the work done in ×10−2J stretching the wire Y=1.8×1011N/m2.