A steel wire is 4.0m long and 2mm in diameter. How much is it elongated by a suspended body of mass 20 kg? Young’s modulus for steel is 1,96,000 Mpa.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.273 mm
b
1.73 mm
c
0.123mm
d
2.124 mm
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ΔL be the elongation. Then by Hooke’s law, FA=YΔLL where Y is Young’s modulus.The elongation is ΔL=1YFAL=mgLYA =(20)(9.8)(4.0)(196×109)π(0.001)2 =1.273×10−3m=1.273mm