A step up transformer works on 220V and gives 2A to an external resistor. The turn ratio between the primary and secondary coils is 2 : 25. Assuming 100% efficiency, find the secondary voltage. Primary current and power delivererd.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2750V, 25A, 5500W
b
5500V, 0.16A, 2750W
c
1600V, 1A, 5000W
d
4000V, 1A, 5500W
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
IN a transformer εsεp=NsNp εs=220×252⇒2750VFor a 100% efficient transformer→ipεp=isεsip=2×2750220=25A→p=isεs⇒5500W