A step-down transformer is connected to 2400 volts line and 80 amperes of current is found to flow in output load. The ratio of the turns in primary and secondary coil is 20 : 1. If transformer efficiency is 100%, then the current flowing in primary coil will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1600 A
b
20 A
c
4 A
d
1.5 A
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
NsNp=VsVp⇒120=Vs2400⇒Vs=120 VFor 100% efficiency Vsis=Vpip⇒120×80=2400 ip⇒ip=4 A
A step-down transformer is connected to 2400 volts line and 80 amperes of current is found to flow in output load. The ratio of the turns in primary and secondary coil is 20 : 1. If transformer efficiency is 100%, then the current flowing in primary coil will be