A step-up transformer operates on a 200 V line and supplies to a load of 2 A. The ratio of primary to secondary windings is 1 : 25. The primary current is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
8.8 A
b
0.08 A
c
12.5 A
d
50 A
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that np / ns = 1/25, Ep=200V and IS=2AWe know thatESEp=nSnp or Es=200×25=5000VNow, Input power = output powerEs×Is=EpIp5000×2=200×Ip or Ip=50A
A step-up transformer operates on a 200 V line and supplies to a load of 2 A. The ratio of primary to secondary windings is 1 : 25. The primary current is