In a step-up transformer, the ratio of the turns in primary and secondary side is 1: 25. If the input voltage is 230 V and the load current is 2 A, then find the current in the primary.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50 A
b
25 A
c
12.5 A
d
6.25 A
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For an ideal transformer having NP number of turns in the primary coil and NS number of turns in the secondary coil, we have the following relationNpNs=IsIp …………..(i)where Is represents the current through secondary coil and IP represents the current in the primary coil.Its given in the problem thatNpNs=125 and Is=2ASubstituting the above mentioned values in (i), we get125=2IpIp=50A