A stone is allowed to fall from the top of a tower 300m height and at the same time another stone is projected vertically up from the ground with a velocity 30m/s .Find when the two stones meet?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5s
b
10 s
c
15 s
d
20 s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ‘t’ be the time after which the two stones meet∴ For a vertically projected upwards body u=30 m/sa=g=−9.8m/s2s=x t=t∴ From Equation s=ut+12at2 x=30t−12gt2...........(i)For a freely falling bodyu=0a=g=9.8m/s2s=yt=t∴ From equation s=ut+12gt2 y=12gt2………..(2) Given that x+y=300⇒30t=300⇒t=10s