A stone is dropped from a certain height which can reach the ground in 5 s. It is stopped after 3 s of its fall and then it is again released. The total time taken by the stone to reach the ground will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
6s
b
6.5s
c
7s
d
7.5s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here h=12×10×(5)2=125m In 3s it falls through: h1=12×10×(3)2=45m Rest 80m is covered in 4s. Hence, total time taken is 3s+4s=7s