A stone is dropped from the top of a building. When it crosses a point 5 m below the top, another stone starts to fall from a point 25m below the top. Both stones reach the bottom of building simultaneously. The height of the building is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45 m
b
50 m
c
25 m
d
35 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time of release of 2nd stone is when 1st stone falls for 5m.∴5=12gt2⇒t=2×510=1sLet say in time t 1st stone from top reaches to ground. So, 2nd stone will reach ground in (t-1).∴disp of 1st stone = disp of 2nd stone + 25⇒12gt2=12g(t−1)2+25⇒5t2=5t2+1−2t+25⇒10t=30⇒t=3sec For 1st stone, h=12gt2⇒h==12×10×9=45m
A stone is dropped from the top of a building. When it crosses a point 5 m below the top, another stone starts to fall from a point 25m below the top. Both stones reach the bottom of building simultaneously. The height of the building is