A stone is dropped from a top of a tall tower of height H=85m. Another stone is projected up from the bottom of the same tower at the same instant with speed ‘U’. If they meet at height 2H3 from ground. then the value ‘U’ nearly is.(g=10m/s 2)(round off after decimal)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
34m/s
b
32m/s
c
30m/s
d
35.7m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ‘t’ is time the two stones meet for the dropped stone S=Ut+12at2by question, S=H3,a=+g,U=0 H3=0+12gt2---(1) ⇒t=2H3g---(2) For projected stone a=−g, S=2H3 From S=Ut+12at2 substitute given values in this equation, ∴2H3=Ut−12gt2---(3) add equations (1) and (3) H=Ut ⇒H2=U2t2 substitute equation (2) ⇒H2=U22H3g acceleration due to gravity=g=10m/s2; H=85m U=3gH2=35.7 m/s=36m/s