A stone is dropped from the top of a tower of height h. After 1s another stone is dropped from the balcony 20m below the top. Both reach the bottom simultaneously. What is the value of h? Take g=10 ms-2.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3125m
b
312.5m
c
31.25m
d
25.31m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
h=12gt2 and h-20=12g(t-1)2Solving them we get, t = 2.5 s and h = 31.25 m