A stone is dropped from the top of a tower of height ‘H’ ., in last second of its journey it covers a distance of 0.36 H. Then height H and time of fall is g=10m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2050m, 10s
b
125m, 5s
c
150m, 7s
d
500m, 20s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ‘n’ is last sec Sn is distance in last secThen from S=Ut+12at2, H=0+12gn2--(1)Distance travelled before the last second is H−0.36H=0.64H 0.64H=12gn−12 substitute H value from equation (1) ⇒0.64(12gn2)=12gn−12⇒0.64n2=n−12⇒64100n2=n−12⇒8n=10n−10⇒2n=10⇒n=5 The time of fall is 5sec H=12gn2 ⇒H=121052 ⇒H=2502 H=125m=height of the tower