A stone is dropped from the top of a tower. When it has fallen by 5 m from the top, another stone is dropped from a point 25 m below the top. Ifboth stones reach the ground at the same moment, then height of the tower is (take g = 10 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
45 m
b
50 m
c
60 m
d
65 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of Ist stone when passing at AV2=0+2.10.5⇒V=10m/s and S1−S2=20m⇒ 10⋅t+1210⋅t2−12⋅10⋅t2=20 At t=2s,S2=12gt2=12×10×22=20mHence, height of the tower,H=S1+S2=25+20=45m