A stone is dropped from the tower covers a distance “7 S” in last second where S is distance covered in first second. How much time does the stone take to reach ground? (g=10m/s 2 )
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1s
b
3s
c
6s
d
4s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
For freely falling U=0,a=+g let n ' is last secdistance covered in nth second Sn=U+an−12 Then distance in first secS1=g1−12⇒S=g2---(1) Then distance in last secS2=gn−12⇒7S=g2n−12---(2)substitute equation (1) in (2)7g2=g2(2n−1)⇒2n−1=7⇒n=4 Hence the time of fall is 4 sec
A stone is dropped from the tower covers a distance “7 S” in last second where S is distance covered in first second. How much time does the stone take to reach ground? (g=10m/s 2 )