A stone is dropped into a well and the sound of splash is heard after 5.33 sec. If the water is at a depth of 122.5 m from the ground, the velocity of sound in air is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
331 m/s
b
367 m/s
c
342 m/s
d
349 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by stone to reach the watert=2hg=2×122.59.8=5secTime taken by sound is 0.33 sec.velocity of sound S=122.50.33=367m/s