Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A stone of mass 4 kg is fastened to one end of a steel wire of cross sectional area 1mm2 and is whirled in a horizontal circle of radius 50cm. If the breaking stress of steel is1.8×109Nm−2 . Find the maximum number of revolution the stone can make per second without the string breaking.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4.77 rps

b

3.82 rps

c

2.43 rps

d

1.94 rps

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

B.S=FA B.S=mrω2Aω2=B.S×Amr=1.8×109×10−64×50×10−2=900ω=30rad/s2πn=30n=302πrev/sec  = 4.77/sec1 rev=2πrad
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring