A stone of mass 1 kg tied to a light inextensible string of length L = 10/3 m is whirling in a circular path of radius L in a vertical plane. If the ratio of the maximum tension in the string to the minimum tension is 4 and if g is taken to be 10 ms-2, the speed of the stone at the highest point of the circle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10ms−1
b
53ms−1
c
103ms−1
d
20ms−1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
m=1kg⇒L=103mTmaxTmin=4 .........(i)and VL=VH2+4gLTension at highest point, Tmin=mvH2K−mgTension at lowest point,Tmax=mvL2/L+mg=mvH2+4gLL+mgNow Eq. (i) can be written asmvH2+4gLL+g=4×mvH2L−g⇒vH=3gL=10ms−1