A stone of mass 1 kg tied to a light inextensible string of length L = 103m, whirling in a circular path in a vertical plane. The ratio of maximum tension to the minimum tension in the string is 4. If g is taken to be 10 ms-2 , the speed of the stone at the highest point of the circle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 ms-1
b
52 ms-1
c
103 ms-1
d
20 ms-1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Minimum tension is at topmost point (speed = v) andmaximum tension at bottommost point (speed = u).∵ TmaxTmin=mg+mu2L-mg+mv2L=4⇒ u2=4v2-5gL …(i)and u2=v2+2g(2L) …(ii)On solving Eqs. (i) and (ii), we getv=10 ms-1
A stone of mass 1 kg tied to a light inextensible string of length L = 103m, whirling in a circular path in a vertical plane. The ratio of maximum tension to the minimum tension in the string is 4. If g is taken to be 10 ms-2 , the speed of the stone at the highest point of the circle is