A stone of mass 1 kg tied to a light inextensible string of length L = 10 m is whirling in a circular path of radius L in vertical plane. If the ratio of the maximum tension in the string to the minimum tension in the string is 4 and if g is taken to be 10 ms-2, the speed of the stone at the highest point of the circle is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10 ms-1
b
52 ms-1
c
103
d
None of these
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
TmaxTmin = Mv12+mgL+mgmvH2L-mg = 4or vL2L+g = 4vH2L-4gor vH2+2g(2L)L = 4vH2L-4gor vH2+2g(2L)L = 4vH2L-5gor vH2L+9 g = 4vH2Lor 3vH2L = 9g or vH = 3gL = 3×10×10 = 103 m/s