A stone is projected at an angle 300 with the horizontal with a velocity 20 m/s from the top of a building 15 m high . The velocity with which it will hit the ground is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
107 m/s
b
207 m/s
c
103 m/s
d
50 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
horizontal component of the velocity of the stone remains constant 20 cosθ=103m/s but initial vertical component of velocity is 20sin 300=10m/s and final vertical velocity will be vy=uy2+2gy =102+21015=20m/s resultant velocity 1032+202=700=107 m/s