A stone is projected from the ground with velocity 50 m/s at an angle of 300 with the horizontal. It crosses a wall after 3 sec. How far beyond the wall the stone will strike the ground. (g=10m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
90.2 m
b
89.6 m
c
86.6 m
d
70.2 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
its total time of flight T =2 u sinθg= 5 sec in remaining 2 sec horizontal distance travelled u cosθ x2