A stone is projected from the top of a tower with velocity 20 ms–1 making an angle 300 with the horizontal. If the total time of flight is 5 s and g = 10 ms–2,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 3.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Height from point of projectionTotal height from ground = 75 + 5 = 80 m