A stone is projected horizontally with a speed of 40 m/s from the top of a tower of height 45 m. Then speed of the stone just before it strikes the ground is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m/s
b
30 m/s
c
50 m/s
d
60 m/s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
V = Vertical component of velocity =2gh=2×10×45 m/s=30 m/su = horizontal component of velocity = 40 m/s∴ speed=u2+v2=402+302 m/s=50 m/s