A stone is projected vertically up from the ground with velocity 40 ms–1. The interval of time between the two instants at which the stone is at a height of 60 m above the ground is (g = 10 ms–2).
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4s
b
6s
c
8s
d
12s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
at h = 60 m velocity v2 = u2+2asv2=402 - 2 x 10 x 60 = 1600 -1200V2 = 400 ⇒ v = 20
A stone is projected vertically up from the ground with velocity 40 ms–1. The interval of time between the two instants at which the stone is at a height of 60 m above the ground is (g = 10 ms–2).