A stone is projected vertically upwards with a speed of 29.4 m/s from the top of a tower of height 78.4 m. Then the time taken by it to reach the ground is……… g=9.8 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2s
b
8s
c
4s
d
1s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given that h=78.4m u=29.4m/s∴ The height of the tower is h=12gt2−ut⇒78.4=12×9.8×t2−29.4t⇒8=t22−3t⇒t2−6t−16=0∴ on solving t=8s
A stone is projected vertically upwards with a speed of 29.4 m/s from the top of a tower of height 78.4 m. Then the time taken by it to reach the ground is……… g=9.8 m/s2